Pandemide Mini Fabrikalar İş Başında !
16.05.2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi sebebiyle sağlık sektöründe kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlarda yaşanan tedarik sıkıntısı, “mini fabrika” olarak da adlandırılan 3D yazıcıların farklı koruyucu materyaller üretiminde sahne almasını sağladı.

Sağlık sektöründeki kişisel koruyucu ekipmanlardan özellikle yüz siperi 3D baskı teknolojileri ile üretilip, hastalarla yakın temasta olan sağlık çalışanlarına ulaştırılmaya başladı. Tüm dünyada 3D yazıcı üreticileri, gönüllüler, şirketler ve bireysel kullanıcılar sürece destek olmak amacıyla birlikte çalışmaya ve üretmeye başladı.

Büyük üreticilerin geleneksel üretim süreçleri ve ekipmanların sağlık çalışanlarına ulaştırılması sıkıntısı dolayısı ile 3D Yazıcılar ile üretim ekipman tedarik sıkıntısının elzem bir çözümü haline geldi. Bu güzel kenetlenme hareketi ile birlikte soru işaretleri de ortaya çıktı.

 

Peki Ya RİSK

Sağlık sektöründe kullanılan materyal ve teçhizatların FDA onayından geçtiği, belli üretim ve sterilizasyon prosedürlerinin olduğu düşünüldüğünde, mutfağında 3D yazıcısı bulunan bir kullanıcının ürettiği yüz siperinin bu denli bulaşıcı bir virüsün bulunduğu ortamda kullanılması, ürün güvenliği hakkında endişelendirmiştir.

3D baskı ile üretilen yüz siperlerinin özellikle hasta ile temasta fiziksel bir bariyer sağladığı ama FDA onaylı cerrahi maskeler ve N95 solunum maskeleriyle aynı sıvı bariyerini ve hava filtrasyonu koruması sağlaması konusunda daha düşük güvenilirliğe sahip olduğu da belirtiliyor.

Kişisel koruyucu kalkan olan yüz siperinde 3D yazıcı teknolojisi ile üretilen ürünlerde genellikle PLA denilen hammadde kullanılır. PLA, “Polilaktik Asit” organik bir termoplastik olmasına ve insan sağlığına zararı bulunmamasına rağmen PLA sterilizasyonunda yüksek sıcaklık uygun olmamaktadır. Dolayısı ile bu da PLA Hammmadde kullanılarak üretilen yüz siperlikleri tek kullanımlık olarak değerlendirilmiştir.

3D Yazıcılar ile çeşitli yüz siperi modelleri üretime devam ederken, Prusa Firması RC3 modeli için farklı sterilizasyon yöntemleri ile ilgili veri toplamaya devam etti. Ve en sonunda Synlab, Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, Labtech ve Çek Cumhuriyeti Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü arasında, Prusament PETG Orange'da basılmış Prusa Yüz Kalkanları üzerinde çeşitli yöntemleri kesin olarak doğrulamak için yeterince test yapıldı.

Araştırma içeriklerinin güncellenmesi göz önünde bulundurulduğundan sterilizasyon yöntemleri ve detaylar için aşağıda linki verilen sayfayı inceleyebilirsiniz.  https://help.prusa3d.com/en/article/prusa-face-shield-disinfection_125457

 

FDA Bakış Açısı

FDA, 3D baskı ile elde edilen maskelerin kişisel koruyucu donanım kategorisinde sayılabileceği bununla birlikte, aynı düzeyde bariyer koruması, sıvı direnci, filtrasyon ve enfeksiyon kontrolü sağlayamayacağını da belirtiyor.

Ayrıca şimdiye kadar sadece 1 yüz maskesi ve 8 yüz kalkanı klinik kullanım için ortaklık yoluyla onaylanmıştır. Diğer dört maske tasarımı yalnızca topluluk kullanımı için onaylanmıştır.

3D yazıcılar ile üretim, tüm dünyanın zorlu bir sınavdan geçtiği şu günlerde geleneksel üretim ve tedarik zincirindeki boşluğu kapatarak, salgınla mücadelede ilk etapta sağlık çalışanlarına hızlı bir çözüm sunmuştur.

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/health-52201696

https://edition.cnn.com/2020/04/16/tech/coronavirus-medical-equipment-3d-printing/index.html

https://www.fda.gov/emergency-preparedness-and-response/coronavirus-disease-2019-covid-19/fda-efforts-connect-manufacturers-and-health-care-entities-fda-department-veterans-affairs-national

 

e