CERN Gezimizden Eğitim Notları
05.09.2019

Dünyanın en büyük araştırma merkezlerinden biri neden halk eğitimi ile ilgilenir? Araştırma misyonu ile kurulmuş ve araştırma projeleri üzerine yoğunlaşan CERN bir süredir öğretmen ve öğrenci eğitimlerine yoğun bir süre harcıyor. Hatta yılın büyük bir bölümünde CERN içinde öğrencileri görmek mümkün.

Aslında CERN kampüsü dışında hemen bir bilim merkezi bulunuyor ve araştırma çalışmalarının anlaşılması için oldukça etkili şekilde tasarlanmış. Fakat CERN bununla yetinmemiş, araştırma alanlarının tamamını bir informal öğrenme alanına dönüştürmüş ve dönemlik olarak halka açmış. Çalışan bilim insanları ve mühendislerde etraflarında dolaşan öğrenciler olmasını hiç yadırgamıyor.

Biz ziyaretimizde ATLAS algıcı içine girebilme fırsatı yakaladık. Bu esnada bakımdaydı. Çalıştığı zamanlar ise yaklaşmak radyasyon nedeniyle tehlikeli. Çalışma odasında ve deney alanında herkes göreviyle ilgileniyor ve etrafındaki meraklı gözlerden hiç rahatsız olmuyor.

Tüm koridorlar ve deney alanlarında açıklama panoları ve tasarımlar ile donatılmış. Yani tüm alanlar halka açılmış.

Sosyal alanlar oldukça zengin. Çok büyük bir kafeye sahip ve bu kafede bir masada oturanlara merhaba diyerek yanlarına oturabiliyor ve kimi zaman bilim kimi zaman ise deneyler ile ilgili sohbet edebiliyorsunuz. Bazı zamanlarda ise bu sohbetler Nobel ödüllü bir bilim insanının etrafında gerçekleşiyor.

Dış mekanda ise sanat eserleri dikkat çekiyor. Bu eserler bilime, parçacık fiziğine ve bazı inanışlara atıf yapıyor.

Burada düzenli olarak iki bin kişi çalışıyor. Bunların büyük bölümü bilim insanları ve mühendisler. Bilim insanları proje önerileri kabul görmesi halinde proje bütçesi alarak burada çalışabiliyorlar. Az sayıda mühendis ise deneylerde görev alıyor. Çalışma şartları ise çok farklı. Mesai saati yok ve herkes çalışma zamanını bireysel veya proje ekibine göre belirleyebiliyor. Burada çalışmanın nasıl hissettirdiğini sorduğumuz bir bilim insanı bize şunları söylüyor; “ 1 sene sonra emekli olacağım fakat bazen halen gece yarısı uyanıp kampüsteki odama koşuyorum”. Burada çalışmak için tutkulu olmalısınız bu tutkunuz bilime olduğu kadar insanlığa da olmalı.  

e